Vyhľadávanie

Pomocník pri vyhľadávaní

VEĽKÁ NÁVŠTEVA / 12. 8. 2017

2.8.2017

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica
pozýva na podujatie z cyklu
Príbehy v múzeu

VEĽKÁ NÁVŠTEVA

12. 8. 2017 (sobota)
Expozícia Líce a rub peňazí
Štefánikovo nám. 10/19
Kremnica

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pripravilo na leto ďalšie podujatie z cyklu Príbehy v múzeu. Tentoraz nás divadelné prehliadky z histórie Kremnice zavedú do obdobia príprav na dôležitú cisársku návštevu. Zároveň si tak pripomenieme 300. výročie narodenia panovníčky Márie Terézie. Prehliadky priblížia tereziánsku kultúru, barokovú módu či dobové kratochvíle. Príbehy v múzeu ožijú v sobotu 12. augusta 2017 v expozícii Líce a rub peňazí.

Píše sa rok 1751. V Kremnici, meste významnom pre celú Habsburskú monarchiu, sa má uskutočniť nevídaná udalosť. Počas obvyklých ciest po svojej ríši sa cisársky pár rozhodol navštíviť niekoľko baníckych miest, medzi ktorými Kremnica rozhodne nemohla chýbať. Správa o návšteve Márie Terézie a Františka Lotrinského sa rýchlo rozkríkne po celom meste. Mešťania sa vzápätí pustili do veľkolepých príprav. Azda najvážnejšiu úlohu má však richtár Matej Windisch, ktorému bola zverená mimoriadna zodpovednosť pri organizácii osláv spojených s návštevou. Ten aj so svojim pomocníkom vezme túto úlohu pevne do rúk a nie je snáď žiadny detail, ktorý by počas príprav podrobne nepremyslel. Cisársky pár má v Kremnici zažiť bohatý program plný najrozmanitejších zážitkov, doplnený o pompéznu výzdobu, ba dokonca aj sfárať do bane či stretnúť ozajstného permoníka. To všetko však predstavuje mnoho driny a richtárovi jeho plány nevychádzajú vždy úplne podľa predstáv. Ako každá významná udalosť, aj táto je sprevádzaná množstvom patálií, ktoré neraz vedú k zábavným situáciám.

Ako si richtár napokon poradí s touto veľkou návštevou, sa návštevníci dozvedia počas dramatizovaných prehliadok v expozícii Líce a rub peňazí Múzea mincí a medailí v Kremnici. Divadelné prehliadky sa uskutočnia o 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 a 16:00, pričom súčasťou podujatia bude aj sprievodný program na nádvorí múzea, kde návštevníci môžu spoznať dobové zábavky 18. storočia, hmotnú i nehmotnú kultúru tereziánskej doby na našom území a zoznámiť sa s niekoľkými autentickými exponátmi priamo z cisárskej návštevy v Kremnici.

Nenechajte si ujsť čaro príbehov v múzeu, plných zábavy, dobrodružstva, no tiež historických reálií a príďte spolu s richtárom a ďalšími Kremničanmi zažiť prípravy na Veľkú návštevu!

Vstupné na podujatie:
3 € dospelí
1,50 € deti, študenti, seniori, ZŤP
(ako pri bežnej prehliadke)

Archív aktuálnych informácií