Ak Vás zaujíma, či mal kremnický františkánsky gvardián Benedikt Mayerl dvojníka, alebo či sa v Kremnici v 18. storočí vyskytli ničivé búrky a zemetrasenia, bude pre vás nová kniha z prostredia kremnických františkánov ideálnym čítaním.
Dejiny kremnického konventu rehole menších bratov sv. otca Františka.
NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica vydalo na konci roku 2024 nanajvýš zaujímavú a jedinečnú publikáciu. Ide o komentovanú edíciu a preklad rukopisných Dejín kremnického konventu rehole menších bratov sv. otca Františka, diela známeho ako kremnická františkánska kronika.
Dejiny začal v roku 1742 písať Benedikt Mayerl, predstavený konventu františkánov v Kremnici, a v jeho práci pokračovali ďalší františkáni. Na rozdiel od väčšiny dobových františkánskych kroník je to plnohodnotné historiografické dielo a práve to ho robí výnimočným. Popisujú sa v ňom dejiny mesta Kremnica i kremnických františkánov s dôrazom na ich príchod do mesta a popis budov a vybavenia konventu. Inšpiráciou pre Dejiny boli predovšetkým Historické a zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku od polyhistora Mateja Bela. Dielo obsahuje okrem toho prepis vzácnych privilégií kremnických minciarov z rokov 1401 – 1650, súpis františkánskych hodnostárov a fundácií, ako aj analistické zápisy z rokov 1758 – 1776 (okrem cirkevných údajov sa v nich nachádzajú aj informácie o požiaroch, počasí či dobovom vzdelávaní).
Zostavovateľmi edície a prekladu sú historik Daniel Haas Kianička z kremnického múzea a filológ Jozef Kordoš z Trnavskej univerzity v Trnave. Pôvodný latinský a nemecký text kroniky spracovali na základe najmodernejších edičných pravidiel a preložili do slovenčiny s prihliadnutím na štylistiku originálneho barokového textu. V úvode knihy kroniku podrobne analyzovali (členenie, obsahová náplň, inšpirácie, autori, fyzické parametre, význam v kontexte ranonovovekej historiografie) a na konci pripojili rozsiahly historiografický a jazykovedný aparát, doplňujúci, vysvetľujúci, resp. korigujúci text kroniky.
Nová publikácia je jedným z prvých väčších edičných projektov vo vzťahu k dejinám františkánskeho rádu na Slovensku. K jej výslednej podobe prispeli výraznou mierou recenzenti Imrich Nagy z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Ivan Lábaj z Univerzity Komenského v Bratislave, ako aj jazyková korektorka Daniela Marsinová. Kniha má atraktívnu vizáž, ktorej autorom je grafik Marek Kianička.
Dejiny kremnického konventu rehole menších bratov sv. otca Františka sú knihou, ktorá iste obohatí knižnicu každého záujemcu o dejiny Kremnice a františkánov na Slovensku.
Vydala NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica v roku 2024.
Počet strán: 448.
Predajná cena: 90 €.
Knihu je možné zakúpiť vo všetkých expozíciách NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica.