ROZPRÁVKOVÁ NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ / 14.5.2022

pozýva na podujatie

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2022

v sobotu 14. 5. 2022 od 19:00 - 23:00 h

Každý rok európska Noc múzeí a galérií ponúka príležitosť pripomenúť si a objaviť dedičstvo našich predkov, a zároveň spoznať zaujímavé miesta originálnym spôsobom. Aj tento rok otvorí NBS - Múzeum mincí a medailí v Kremnici brány dvoch expozícií a návštevníci tak budú môcť využiť túto vzácnu príležitosť na ich večernú prehliadku v sobotu 14. mája 2022 v čase od 19:00 do 23:00 h. Všetci, čo prídu v sobotu večer do Kremnice a navštívia Múzeum mincí a medailí ocitnú sa v dianí Noci múzeí a galérií. Každý účastník podujatia si môže buď sám, s rodinou alebo s priateľmi zostaviť svoju cestu a objaviť nočné kúzlo múzea a galérie počas noci plnej prekvapení.

NBS - Múzeum mincí a medailí Kremnica sprístupní Mestský hrad so všetkými expozíciami, ktoré sú súčasťou jeho areálu a galériu na Štefánikovom námestí. Tohtoročná Noc múzeí a galérií sa bude niesť v znamení rozprávok. Malí či veľkí návštevníci sa vydajú na dobrodružnú cestu večerným múzeom. Vstúpia na miesta, kde rozprávka stále žije, na miesta čarovné a ovenčené rúškom tajomstva. Pripravujeme pestrý, zábavný, poučný a zaujímavý program pre všetkých návštevníkov.

Deti sú vítané v rozprávkových kostýmoch!

Rozprávková Noc múzeí a galérií začne na Mestskom hrade v Kremnici zábavným predstavením, ktoré zahrá Divadlo ZáBaVKa. Po predstavení sa deti môžu zapojiť do interaktívnej hry a plniť viacero úloh. Ich hlavnou úlohu bude vylúštiť rozprávkové hádanky a nájsť odpovede na zaujímavé otázky. Špeciálne pre deti zaznejú hudobné organové ukážky skladieb z rozprávok, budú hádať rozprávky ukryté vo vystavených zbierkových predmetoch, alebo sa pokúsia vytvoriť aktivizujúcu báseň. Lektorský tím 5peňazí predstaví rozprávky od 5peniažka a dobrodružstvá permoníkov Klimka a Barborky z cyklu Príbehov z Kremnice. Na konci interaktívnej hry za získané rozprávkové body čaká na každé dieťa prekvapenie.

V priestoroch karnera budú lektori v historických kostýmoch rozprávať tajuplné legendy viažuce sa s históriou unikátneho priestoru karnera.

Veľkým lákadlom bude určite možnosť vystúpiť na vyhliadkovú vežu Kostola sv. Kataríny, pozrieť si izbu turnermajstra, dozvedieť sa informácie o živote turnermajstrov v minulosti a vychutnať si výhľad na panorámu večernej Kremnice.

Atmosféru večerného Mestského hradu v Kremnici oživí vystúpenie hudobnej skupiny Banda Americano. Ich retro muzika je inšpirovaná hudobnými štýlmi „Ameriky 50. rokov", ktorá rozprúdi a správne naladí každého návštevníka. V repertoári sa mieša rock ´n roll, jump-blues, rockabilly, neo-swing, boogie-woogie.

Tak ako každý večer u detí končí peknou rozprávkou na dobrú noc, u nás na Mestskom hrade skončí Noc múzeí a galérií rozprávkou✦ pre dospelých v podaní historika múzea Daniela Haas Kianičku. Pútavé rozprávanie na pikantné či strašidelné témy týkajúce sa každodenného života kremnických mešťanov bude netradičnou nočnou bodkou za neobvyklým večerom.

Okrem pestrého programu budú počas celého večera sprístupnené pre individuálne prehliadky všetky expozície Mestského hradu - kostol sv. Kataríny, hodinová veža, severná veža, karner, kostnica a radnica s barokovými plastikami.

Neodmysliteľnou súčasťou bude aj sprievodný program ako fotobúdka, maľovanie na tvár, streľba z kuše a detský kútik s tvorivou dielňou.

Pri prechádzke večerným Štefánikovým námestím môžu návštevníci zavítať aj do galérie Múzea mincí a medailí a pozrieť si výnimočnú kolektívnu výstavu viac ako 50 autoriek a autorov a viac ako 300 ilustrácií TOTO! SÚ POKLADY SLOVENSKEJ ILUSTRÁCIE zo zbierky TOTO! je galéria. Uvidíte známe aj neznáme diela, originály aj prípravné skice, ktoré vznikli od 50. rokov 20. storočia, ale i množstvo kníh pre deti aj pre dospelých, v ktorých si budete môcť listovať - pozerať sa a čítať si. Stojí za to zastaviť sa!

Medzi vstupnými bránami do historického centra mesta, v priestoroch nad informačným centrom, sa nachádza replika dobovej cukrárne z roku 1911, jedinečné živé múzeum venované rodine Atkáryovcov. Privítajú vás tam v dobových kostýmoch, za sviežich tónov swingu si môžete pozrieť pôvodnú výrobu Atkáryho kremnických krumplov. Určite sa zastavte. To musíte vidieť, zažiť a hlavne ochutnať!

Neobíďte ani expozíciu jedinečností Kremnice v priestoroch Dolnej vstupnej brány do mesta. Udalosti, osobnosti a veci, ktoré robia Kremnicu jedinečnou a odlišujú ju od iných historických miest Slovenska, ale aj Európy získajú počas noci múzeí tajomný nádych.

Počas Noci múzeí a galérií bude vstup do expozícií voľný.

..................................................

Z programu:

•         slávnostné otvorenie na Mestskom hrade v Kremnici o 19:05 h
  •         zábavné predstavenie Divadla ZáBaVKa / 19:15 - 20:00 h
  •         hudobné ukážky skladieb z rozprávok / 19:30, 20:00, 20:30 h
  •         rozprávanie tajuplných legiend v karneri / 19:00 - 21:00 h
  •         interaktívna hra / 19:00 - 22:00 h
  •         rozprávky od 5peniažka a dobrodružstvá permoníkov / 19:00 - 22:00 h
  •         výstava ilustrácií v galérii / 19:00 - 22:00 h
  •         dobová cukráreň - Atkáryho kremnické krumple / 19:00 - 22:00 h
  •         expozícia jedinečností Kremnice / 19:00 - 22:00 h
  •         hudobné vystúpenie kapely Banda Americano / 21:00 - 22:00 h