Výstava karikatúr v rámci 44. ročníka Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické GAGY

Výstava karikatúr

10. augusta – 10. septembra 2024

Galéria NBS – Múzea mincí a medailí, Štefánikovo nám. 33/40

Vstupné: 0,50 €

Vstup na vernisáž: bezplatne

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica v spolupráci s organizátormi Kremnických gagov

pozýva na medzinárodnú výstavu

Kremnické gagy 2024

KARIKATÚRY

na tému MENŠINY – MINORITY

Obsah i forma výstavy je bohatá, predstavuje kresby od 7 karikaturistov nominovaných na festivalové ocenenie Zlatý gunár.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 23. augusta 2024 o 14.30 h v galérii múzea. Súčasťou vernisáže bude Dražba čistého papiera s dodatočným kreslením prítomných karikaturistov.

Verejnosti je výstava sprístupnená už od 10. augusta a potrvá do 10. septembra 2024 – ako zvolávanie a dozvuky jedinečného festivalu.

Zaujímavou časťou podujatia bude aj Improkarikatúra   improvizované kreslenie prítomných karikaturistov „tu a teraz“ naživo pred očami divákov v sobotu 24. augusta 2024 o 14:00 hod. v Uličke slávnych nosov v Kremnici.

KATARZYNA NACHMAN / Poľsko

Katarzyna Nachman sa narodila v roku 1988 v Krynici Zdrój. Absolventka grafiky na Sliezskej univerzite v Cieszyne. Ilustrátorka a výtvarníčka na voľnej nohe. Jej výtvarnú tvorbu dopĺňajú grafiky, plagáty a básne, čo potvrdzujú aj ocenenia a vyznamenania, ktoré získala: Študentská Nobelova cena v Poľsku – cena pre najlepších študentov v Poľsku, Cena rektora Sliezskej univerzity, ale aj ocenenia napr. v Indonézii, Ekvádore a na Jamajke.

SERGII RIABOKON / Ukrajina

Sergij Riabokon sa narodil v roku 1959 v Kyjive. Vyštudoval Ukrajinskú akadémiu umení na fakulte divadelného dizajnu. Je členom Asociácie ukrajinských karikaturistov. Zúčastňuje sa národných a medzinárodných súťaží a získal množstvo ocenení (Ukrajina, Chorvátsko, Luxembursko, Srbsko, Taliansko, Turecko, Irán, Cyprus, Japonsko, Portugalsko, Poľsko, Španielsko, Macedónia, Nemecko). Pozývajú ho aj do poroty súťaží. Publikuje v novinách Yuridicheskaya Practica. Spolupracuje tiež s Múzeom jednej ulice v Kyjive, Múzeom mačiek v Španielsku, Vysockého galériou v Kyjive a ďalšími divadlami na Ukrajine.

OLENA TSURANOVA / Ukrajina

Olena Tsuranova sa narodila v roku 1962 v Kyjive. Vyštudovala maľbu na Ukrajinskej akadémii výtvarných umení. Je členkou Asociácie ukrajinských karikaturistov. Zúčastňuje sa národných a medzinárodných súťaží a získala množstvo ocenení (Turecko, Ukrajina, Egypt, Irán, Cyprus, Japonsko, Bulharsko, Chorvátsko, Srbsko, Macedónia, Rumunsko, Taliansko, Francúzsko). Pozývajú ju aj do poroty súťaží. Publikuje v novinách Yuridicheskaya Practica. Spolupracuje tiež s Múzeom jednej ulice v Kyjive, Múzeom mačiek v Španielsku a Vysockého galériou v Kyjive.

BOBIŠA TODOROVIĆ / Srbsko

Bobiša Todorović sa narodil v roku 1961 v meste Nova Varoš v bývalej Juhoslávii (teraz Srbsko). Vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Belehrade. Tvorbe karikatúr sa venuje od roku 2004 a jeho diela sa objavili v mnohých novinách, časopisoch a webových prezentáciách. Svoje diela predstavil na viacerých samostatných a kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí. Jeho karikatúry boli ocenené významnými cenami (Turecko, Argentína, Srbsko, Slovensko, Sýria, Nórsko). Žije a pracuje v meste Obrenovac v Srbsku.

PETER HOMOLA / Slovensko

Peter Homola sa narodil v roku 1963 v Bojniciach. Vyštudovaný učiteľ matematiky sa presunul do oblasti informačných technologií. Celý život si kreslí, svoj svet videný očami neliečeného optimistu, a testuje ho rôznymi klasickými výtvarnými technikami alebo digitálnymi. Publikoval kreslený humor a ilustrácie v časopisoch a novinách na Slovensku. Momentálne žije a tvorí v Bratislave.

GERGELY BACSA / Maďarsko

Gergely Bacsa sa narodil 2. mája 1975 v Salgótarjáne v Maďarsku. V roku 1995 ukončil  štúdium na Pedagogickom inštitúte Gyulu Juhásza so zameraním na Slovenské dejiny. V súčasnosti pracuje ako policajt v Budapešti. Tvorbe sa venuje ako samouk. Od roku 1999 sa jeho kresby objavili v mnohých novinách a časopisoch. Zúčastňuje sa národných a medzinárodných súťaží karikatúry a získal na nich rad ocenení (Francúzsko, Slovensko, Turecko,  Srbsko, Maďarsko, Luxemburg). Venuje sa tiež portrétnym karikatúram a komiksom. Žije v obci Lucfalva v Maďarsku.

JIŘÍ BERNARD / Česko

Jiří Bernard sa narodil v roku 1946 v Prahe. Vyučil sa umeleckým kováčom. V roku 1970 emigroval, v Mníchove absolvoval Akadémiu výtvarných umení. Venoval sa prevažne figurálnej maľbe, ale aj scénografii a ilustrovaniu detských kníh. Vo vlastnom dome pri Mníchove založil galériu i grafickú dielňu. Po roku 1989 stále častejšie navštevoval Čechy, publikoval  kreslené vtipy a ilustroval detské knihy. Nakoniec sa rozhodol vrátiť, žije a tvorí v Prahe. Spolupracuje s pantomimickým súborom Divadla Na zábradlí, píše scenáre, režíruje. Stále maľuje, ilustruje knižky, publikuje kreslený humor, kreslí detské komiksy.